فروش و دانلود جزوه نرم افزار و استاندارد و پروژه آماده مهندسی
کلیه فایل ها و نرم افزار های این فروشگاه صد در صد تست شده میباشند و در صورت هرگونه نارضایتی وجه کالا به حساب شما باز خواهد گشت
دانلود هندبوک های مهندسی مکانیک دانلود انواع مدل های سه بعدی و نقشه

پروژه معرفی فولادهای دو فازی

 پروژه معرفی فولادهای دو فازی

با این که فولادهای کم آلیاژ استحکام بالا در خلال سالهای 1950-60 جهت دستیابی به مطلوب ترین خواص مورد نظر در فولاد ابداع و به تدریج توسعه یافتند، ولی ترکیبی از بهترین و مناسبترین خواص مکانیکی با دسترسی به فولادهای دو فازی در سال 1975 محقق شد. از اینرو فولادهای دو فازی که به تناسب ساختارشان به این نام معروف گشته اند، یکی از جدیدترین انواع فولادهای کم آلیاژ استحکام بالا (HSLA) محسوب میشوند.

این فولادها با ریزساختاری شامل 15 تا 25 درصد، ذرات سخت مارتنزیت در یک زمینه نرم فریت مشخص میشوند. فولادهای دو فازی دارای ترکیب مناسبی از استحکام و داکتیلیتی میباشد. نرخ کار سختی اولیه خیلی زیاد، کرنش همگن بزرگ و فرم پذیری بهتر نسبت به فولادهای فریتی پرلیتی یا استحکام کششی یکسان از خصوصیات فولادهای دو فازی است. گزارش شده است که ریزساختار فولادهای دو فازی تنها دو فاز فریت و مارتنزیت نیست بلکه در کنار مارتنزیت، آستنیت باقیمانده و بینیت هم در ساختار و جود دارد. درصد آستنیت باقیمانده گاهی در حدود 50 درصد وزنی فاز دوم را نیز شامل میشود. حصول چنین ساختارهایی با انجام عملیات نورد گرم کنترل شده و یا عملیات حرارتی در محدوده حرارتی منطقه دو فازی فریت و آستنیت میسر میباشد. هرگاه روند تولید این فولادها به گونه ای کنترل شود که اندازه دانه فریت و اندازه یا میزان و نحوه توزیع مناطق مارتنزیتی در زمینه نرم فریتی به حد مناسبی برسد، ترکیب مطلوبی از خواص فریت و مارتنزیت برای آنها حاصل می شود. فولادهای دو فازی دارای خواص منحصر بفردی نظیر تسلیم پیوسته، نسبت تسلیم (YS/UTS) کم سرعت کارسختی بالا و افزایش طول همگن و زیاد می-باشد. شایان ذکر است که کاربرد فولادهای دو فازی در قطعات خودرو هنوز کاملا موفق نیست چرا که شکل پذیری آن به دلیل جدایش بین فریت و مارتنزیت کم میباشد. برای دستیابی به خواص مورد نیاز برخی تلاشها نظیر تغییر مورفولوژی مارتنزیت (اندازه، شکل و توزیع)، وارد کردن بینیت به ساختار و ریز کردن دانه های فریت انجام شده است.
این فولادها رفتاری شبیه مواد کامپوزیتی دارند که در آن زمینه فریتی عامل فرم پذیری سرد خوب و مارتنزیت عامل سخت کننده میباشد. نسبت درست بین این دو فاز منجر به تنش تسلیم پایین، افزایش طول زیاد و منحنی تنش-کرنش صاف با ضریب کارسختی بالا میشود.

فهرست مطالب:

چکیده

روشهای مختلف تولید فولادهای دو فازی از طریق عملیات حرارتی

دگرگونی فازها در فولادهای دو فازی

تشکیل آستنیت در حین آنیل میان بحرانی

دگرگونی آستنیت به مارتنزیت6خواص فولادهای دو فازی

خواص کششی

کسر حجمی مارتنزیت و تاثیر آن بر خواص کششی فولادهای دو فازی

اثر کسر حجمی مارتنزیت بر استحکام تسلیم

اثر کسر حجمی مارتنزیت بر استحکام کششی

اثر مورفولوژی مارتنزیت بر خواص کششی فولاد دو فازی

اثر اندازه دانه فریت بر خواص کششی فولاد دو فازی

کارسختی

شکل پذیری

منابع

فرمت فایل ورد - تعدا صفحات 24 صفحه می باشد

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,800 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Dual-phases-steels_1659686_8177.zip612.8k